Kedysi pracoval vo fabrike, dnes je milionárom. Ako sa Khaby Lame stal kráľom TikToku

Khaby Lame
Khaby Lame

Bez profesionálnej videoprodukcie, bez agentúry, bez kapitálu či inej pomoci. Khaby Lame je najsledovanejším tiktokerom, ktorý sa vypracoval úplne sám.

Dnes ho na sociálnych sieťach sledujú stovky miliónov ľudí, pričom, ako sám tvrdí, je to hlavne o vytrvalosti. Ako vyzerá jeho príbeh?

Khaby Lame, celým menom Khabane Lame, pochádza zo Senegalu, no vyrastal v  talianskom meste Chivasso. Pred tým, než sa z neho stal „kráľ TikToku“, pracoval v továrni ako operátor CNC strojov. Samozrejme, ako mnoho iných ľudí, aj on využíval sociálne médiá najmä na zábavu.

Keď v dôsledku covidu prišiel o prácu vo fabrike, nevedel, čo robiť. Jeho otec na neho naliehal, aby si našiel nové zamestnanie, no on sa namiesto toho začal venovať tvorbe na TikToku, populárnej platforme s videobsahom. A vyplatilo sa.

Spočiatku tvoril podobný obsah ako ostatní influenceri: pridával tanečné klipy či videá, na ktorých hral videohry. Zlom prišiel vtedy, keď využil virálne videá s rôznymi zložitými life-hackmi a cez funkciu „duet“ na ne pridal svoju reakciu, ktorá bola priamočiara a mimoriadne vtipná. Vďaka jedinečnému zmyslu pre humor sa odlíšil od ostatných tvorcov a začalo ho sledovať čoraz viac fanúšikov.

Jedna z jeho najpopulárnejších scénok zobrazuje osobu, ktorá okrajuje banán nožom. Video potom prestrihne na Khabyho, ktorý šúpe banán rukami, tak, ako to robia všetci. Jeho vtipné reakcie sprevádza gesto s natiahnutými rukami, ktoré hovorí niečo v zmysle: Pozri, aké to je jednoduché. Akoby chcel povedať „voilà!”

„Tým, že nepovie ani slovo, si s divákmi vytvára hlbšie puto,“ hovorí Timothy Armoo, zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ marketingovej agentúry Fanbytes. Ako dodáva, Khaby „nezodpovedá stereotypnej predstave o tom, čo je influencer, takže mu ľudia fandia ešte viac.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Khabane Lame (@khaby00)

Kráľ TikToku

V priebehu troch rokov nazbieral milióny fanúšikov a to bez toho, aby povedal čo i len jedno slovo. Forbes ho tak právom označil za Charlieho Chaplina digitálnej doby. V súčasnosti má 162 miliónov sledovateľov a je najsledovanejším tvorcom na TikToku. Svoje pôsobenie postupne rozšíril aj na iné siete – na Instagrame ho sleduje viac ako 80 miliónov ľudí a na YouTube má 8,5 milióna odberateľov.

Jeho obrovská popularita mu priniesla množstvo spoluprác so značkami ako Hugo Boss alebo Google. Pre magazín Fortune prezradil, že za jeden klip dokáže zarobiť až 750 000 dolárov. Forbes odhaduje, že medzi rokmi 2022 a 2023 zarobil 16,5 milióna dolárov. Takže to, čo sa v roku 2020 zrodilo ako zábava z nudy, je dnes pre Lameho živobytím.

Ako však hovorí, nezačal tvoriť preto, aby zarobil milióny. V čase, keď začínal, sa iba snažil rozosmiať ľudí počas lockdownu, čo sa mu aj podarilo. „Prvá vec, ktorá ma napadla, keď som začal zarábať peniaze, bolo, že kúpim rodičom dom,“ povedal. „Nikdy som však nezverejňoval videá kvôli tomu, aby som zarábal. Chcel som len rozosmiať ľudí a zistiť, či som vtipný. Khaby dnes natáča videá aj s takými celebritami ako je Matt Damon, David Beckham, Will Smith či Tom Cruise.

Cieľom je kinematografia

Dnes sa Khaby veľmi často presúva medzi Talianskom a Spojenými štátmi. Svoju budúcnosť vidí práve v USA, pretože chce preniknúť do filmovej tvorby, na čom usilovne pracuje. Predstaviť by sa mal v špionážnej komédii s názvom „00Khaby“.

„Herectvo bolo vždy mojím snom, ale nechcem improvizovať,“ hovorí Lame. Ako dodáva, ponoril sa do štúdia herectva a angličtiny, aby v tomto filme predviedol čo najlepší výkon.

Dnes si Khaby Lame užíva život, o akom mohol pred niekoľkými rokmi len snívať – jazdí na luxusných autách, nosí značkové oblečenie, stretáva sa s celebritami a má fanúšikov po celom svete. Jeho príbeh slúži ako inšpirácia pre začínajúcich tvorcov obsahu a pripomína im, že s kreativitou, vytrvalosťou a štipkou humoru môžu aj oni premeniť svoju vášeň na prosperujúcu kariéru.

Zdroje: nytimes.com; theguardian.com; forbes.com

Komentáre