Ich nápad s ubytovaním vyšiel. Dnes sú títo mladíci miliardári

Majú niečo po 30-tke no už si môžu povedať „sme miliardári“. Reč je o spoluzakladateľoch známej služby Airbnb, na ktorej sa stretávajú tí, ktorí ubytovanie hľadajú a tí, ktorí ho ponúkajú. Na myšlienku, ktorej investori spočiatku až tak neverili, stavili všetko a vyplatilo sa.

Trio Brian Chesky, Joe Gebbia a Nathan Blecharczyk sa dnes tešia z miliardového projektu, ktorí pomáha nájsť ubytovanie miliónom ľudí z celého sveta. V databáze Airbnb je už viac ako 1,5 mil. ubytovacích zariadení zo 190 krajín. Ktokoľvek a odkiaľkoľvek zo sveta tu môže inzerovať voľnú izbu, apartmán či dom.

Celé to pritom začalo ako jednoduchá webstránka, keď 27-roční študenti Brian Chesky a Joe Gebbia ponúkali na prenájom tri lôžka na nafukovacích matracoch + raňajky vo svojej malej izbe. Tak vznikol názov: Airbed & Breakfast.

amolguest
Amol – jeden z troch hostí, ktorí využili nafukovacie lôžko

Na jar v roku 2008 sa k dvojke Chesky a Gebbia pridal aj geniálny programátor Blecharczyk, aby svoj projekt rozbehli naplno. V roku 2009 využili podporný program pre startupy Y Combinator a získali finančné prostriedky v objeme 20-tisíc dolárov – následne ešte v tom roku sa premenovali na Airbnb.

ycom

Startup si začali všímať veľkí hráči a onedlho prišla 600-tisícová injekcia od anjelských investorov Sequoia Capital a Y Ventures. V roku 2011 portál Airbnb oslávil svoj prvý milión zarezervovaných nocí.

screenshot-2014-06-20-13-34-30

K dnešnému dňu má táto služba po celom svete 19 kancelárií, v Amsterdame, Sydney, Pekingu či San Franciscu. Airbnb zarába na províziách – ako sprostredkovateľ ubytovania si portál zaúčtuje 3% z ceny hostiteľa a taktiež 6-12% za každého ubytovaného hosťa. Jednoducho „stroj na peniaze“, ktorý zaznamenáva rapídny rast.

Dnes majú títo mladíci dostatok peňazí na to, aby po zvyšok života oddychovali na pláži a sledovali, ako ich spočiatku malý nápad generuje milióny dolárov. Napriek tomu sú hladní po ďalších projektoch, nových investíciách a rozvíjaní svojej firmy. A presne tak to má byť.

Komentáre