4 lekcie od 39-ročného indického podnikateľa, ktorý sa vypracoval na self-made milionára

Bhavin Turakhia (entrepreneur.com)

Bhavin Turakhia má 39 rokov, narodil sa v Indii a vybudoval a predal dve spoločnosti za viac ako 1 miliardu dolárov.

Podnikať začal v roku 1998, keď si od otca požičal 375 dolárov a spolu s bratom založili technologickú firmu Directi. V roku 2014 predali celkom 4 online firmy – BigRock, LogicBoxes, ResellerClub a Webhosting.info a to za 160 miliónov dolárov.

Ďalšou spoločnou firmou dvoch bratov bola reklamná spoločnosť Media.net, ktorú 7 rokov po uvedení na trh predali za 900 miliónov dolárov.

Napriek tomu, že Turakhia zarobil viac peňazí, než sa kedy podarí väčšine podnikateľov, nelenil a pustil sa do ďalších troch IT aktivít. Je spoluzakladateľom softvérovej spoločnosti Zeta a vyvíja aj aplikáciu Flock určenú pre koordinovanie tímov. Aktuálne sa Flock môže pochváliť už 500-tisíc užívateľmi.

Jeho tretím projektom je firma Radix, v súčasnosti tretí najväčší registrátor domén na svete. Zdá sa, že na čo Turakhia siahne, premení sa v prosperujúci projekt.

Daniel Priestley opisuje 4 obchodné tipy, o ktoré sa s ním Bhavin podelil. Inšpirujte sa nimi aj vy:

1. Hodnota pre zákazníkov

Bhavin sa nezameriaval na to, akú hodnotu majú jeho firmy pre investorov, ale akú hodnotu poskytujú svojim zákazníkom. Spomedzi všetkých metrík je pre neho podstatná spokojnosť klienta.

Bhavin varuje, že ak sa podnikatelia príliš zamerajú len na valuáciu firmy, nastavia všetko k dosiahnutiu tohto cieľa, pričom im môže uniknúť potenciál pre tvorbu skutočnej hodnoty.

2. Kreativita nad hotovosťou

Nepriazeň osudu spôsobuje inovácie, zdôrazňuje Bhavin. „Ak je podnik príliš dobre financovaný, potom čelí pokušeniu dávať peniaze skôr na problémy, než by hľadal inovatívne riešenia.”

Napríklad: Ak má firma veľký rozpočet, radšej zaplatí nemalé peniaze agentúre, aby získala klienta, než by zvolila kreatívny prístup a vymyslela virálnu guerilla reklamu, ktorá by bola účinnejšia.

3. Kvalita ľudí nad kvantitou ľudí

Mnoho firiem sa v začiatkoch snaží príliš rýchlo rozšíriť svoj tím, aby sa spoločnosť javila ako veľká a úspešná. Množstvo ľudí ale nenahrádza kvalitu a mnohokrát je lepšie udržať si menší elitný tím, ktorý dokáže byť svižnejší a proaktívnejší.

Môžete nájsť 100 priemerných športovcov a vytvoriť z nich jeden tím, no to vás neposunie k zisku zlatej medaily, hovorí Bhavin.

4. Zostaňte sústredení

Bhavin hovorí, že investori, ktorí nemajú kontrolu nad chodom spoločnosti, musia diverzifikovať svoje riziko medzi mnoho spoločností, avšak podnikatelia si musia zvoliť veľký problém a sústrediť všetku svoju energiu na jeho riešenie, a to lepšie, ako ktokoľvek iný.

Firmy by si podľa neho mali starostlivo zvoliť problém, na ktorý majú najlepšie riešenie, sústrediť sa naň a vyriešiť.

Podľa informácií entrepreneur.com

Komentáre