Týchto 6 vecí sa ti stane, keď si začneš večer pred spaním čítať

Čítate? Ako často? Čo tak prečítať si dobrú knihu večer pred spaním? Môže to byť beletria, niečo motivačné, prípadne kniha z oblasti, v ktorej pôsobíte a chcete načerpať nové vedomosti. Každopádne, nech už ide o akýkoľvek žáner, je dokázané, že čítanie večer pred spaním so sebou prináša viacero pozitívnych efektov:

Bude sa ti lepšie spať

Tým, že sa človek ponára do fiktívneho sveta, zbavuje sa napätia, ktoré sa v ňom nahromadilo počas celého dňa. Veď prečo sa deťom oveľa lepšie zaspáva pri čítaní rozprávok? Tým, že obdivujú príbehy z kníh, uvádzajú svoje vedomie do inej roviny a privodzujú si tak veľmi pokojný spánok.

Lepšie sa sústredíš

Pozeranie do smartfónu, na ktorom odpisujeme na správy alebo prehliadame sociálne siete, to všetko znižuje našu sústredenosť. To isté platí aj pri neustálom „čumení“ do notebooku počas surfovania na internete. Vyhnite sa večer žiareniu z obrazoviek. Napravte to čítaním: čítanie vás donúti, aby ste prijímané informácie spracovali bez všetkých tých vizuálnych pomôcok. Trénujete tak mozog a zvyšujete sústredenosť.

Zbavíš sa stresu

Čítanie = zníženie stresu? Áno, presne toto potvrdila štúdia uskutočnená na britskej univerzite v Surrey. Štúdia zistila, že ak sa čítaniu človek venuje tesne pred spaním, jeho hladina stresu klesne až o 68%. Takže ak večer nie ste vo svojej koži a pociťujete stres, zoberte do rúk dobrú knihu, ktorá vám pomôže vypnúť a zrelaxovať.

Nakopneš svoju kreativitu

Možno si myslíte, že vysokopostavení manažéri čítajú len knihy o marketingu, líderstve a obchode. Pravdou ale je, že čítajú čokoľvek, pretože im to rozširuje obzor a sú tvorivejší. Je to ako keby ste sa na svet pozerali cez rôzne okuliare. Začnete vnímať problémy a možné riešenia, ľudí v rôznych situáciách.

Vytvoríš si vlastnú oázu pokoja

Ako čo najlepšie zregenerovať myseľ po náročnom dni? Určite to nie je pri TV a pozeraní sa na všetky tie negatívne veci vysielané v správách.. Musíš si vytvoriť pokojný priestor, aby si upokojil nervy a pripravil svoju myseľ na spánok. Modré svetlo vyžarované z televíznych a počítačových obrazoviek robí presný opak.

Staneš sa viac empatickým

Čo robí človeka empatickým? Je to schopnosť vidieť svet z pohľadu inej osoby, pochopiť pocity iných ľudí. A práve čítanie beletrie je dobrým spôsobom, ako zistiť a pochopiť, ako sa ostatní ľudia cítia a prečo konajú tak, ako konajú. Aj štúdia psychológa Raymonda Marka dokázala, že čítanie nás robia viac empatickými.

Podľa informácií lifehack.org

Čítaj tiež: 8 kníh, ktoré ťa posunú výrazne vpred

Komentáre