Mozgová hmla: čo ju spôsobuje a aké sú jej príznaky?

mozgová hmla
mozgová hmla

Podľa doktorky Fiony McCarthy, ktorá je estetickou lekárkou a onkologičkou, mozgová hmla nie je skutočnou medicínskou diagnózou. Skôr ide o opis toho, ako sa niekto cíti, keď má problémy s jasným uvažovaním.

Pacienti, ktorí mozgovú hmlu opisujú, hovoria o rozmazanosti myslenia, nedostatku jasnosti a pomalšom rozmýšľaní než zvyčajne. Môžu sa tiež cítiť zábudliví, majú problémy s koncentráciou a hľadaním slov. Takže v prípade, že máte podobné problémy, môže ísť práve o mozgovú hmlu.

Ako „vyzerá” mozgová hmla?

Medzi najčastejšie symptómy mozgovej hmly patria:

  • ťažkosti so sústredením a zapamätávaním si informácií
  • neschopnosť rozmýšľať jasne a rýchlo
  • pomalosť v rozhodovaní a riešení problémov
  • zhoršená pamäť a zvýšená zábudlivosť
  • únava, slabosť a pocit vyčerpania
  • zmätenosť, strata orientácie a ťažkosti s rozhodovaním
  • zvýšená podráždenosť a náchylnosť na stres

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť mozgovú hmlu. Je dôležité neignorovať tieto symptómy, najmä ak sa nemenia ani po domácej liečbe. Niektoré potenciálne príčiny mozgovej hmly môžu zahŕňať: nedostatok jedla, dehydratáciu alebo nedostatok vitamínov, neurologické ochorenia ako napríklad demencia alebo poranenie hlavy, ďalej chronické ochorenia ako je lupus, nelegálne drogy, alkohol a tiež určité druhy liekov.

preťažená myseľ

Ako zvládnuť mozgovú hmlu?

Dôležité je poznamenať, že mozgová hmla je symptómom a nie konkrétnou chorobou. Liečba preto nie je stanovená, ale môžete sa zamerať na zvládanie príčiny, ako napríklad úzkosť. Liečba môže zahŕňať niektoré možnosti, ako užívanie liekov proti úzkosti alebo antidepresív. Okrem toho môžete využiť psychoterapiu na diskusiu s odborníkom alebo sa zapojiť do podporných skupín, aby ste mali pocit, že v tom nie ste sami.

Môžete vyskúšať aj rôzne stratégie, či už využívanie časového manažmentu, cvičenie, hlboké dýchanie a meditáciu, prípadne upraviť svoje prostredie v práci alebo škole.

Prevencia

Pre prevenciu mozgovej hmly sa odporúča dostatok spánku, pravidelné pitie vody a udržiavanie zdravej stravy.

Môžete tiež zvážiť rôzne spôsoby starostlivosti o seba, aby ste sa vyvarovali zbytočnému stresu: vytvorte si denný plán, ktorého sa držte alebo môžete zvážiť používanie pripomienkových aplikácií, aby ste všetky denné úlohy a povinnosti stihli a mali nad nimi kontrolu a prehľad.

Je dôležité poznamenať, že symptómy mozgovej hmly sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivca a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi ako sú stres, únava, nevhodná strava, nedostatok spánku, depresia a úzkosť. Pokiaľ ste na sebe spozorovali príznaky mozgovej hmly, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý vám môže pomôcť zistiť príčinu a navrhnúť vhodnú liečbu.

Zdroje: vogue.co.uk; medicalnewstoday.com

Komentáre