Všetci ich mávame. Pokazí sa vám auto, šéf vás zavalí prácou, ktorú by ste vôbec nemuseli robiť, pohádate sa s vašou polovičkou alebo stroskotá váš projekt..
Aké by to bolo krásne, keby sa všetko zlé odohralo v priebehu jedného týždňa a na 5 rokov by ste zase mali pokoj. To by bolo, však? Samozrejme, takto to nefunguje a každý z nás máva aj zlé dni. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ako prežiť jeden z tých dní, v ktorom sa nám všetko „rúca“.
Je to iba zlá nálada? Alebo je to niečo horšie?
Pokiaľ máme len zlú náladu, negatívne emócie netrvajú dlho. Možno sa na chvíľu prestanete ovládať, ale po niekoľkých minútach sa opäť dokážete plne sústrediť na prácu a ste pokojní. Pozri tiež: 5 rýchlych spôsobov, ako si zlepšiť náladu
Avšak v prípade, že sa dlhšie neviete striasť negatívnych myšlienok a pochybností o zmysle života, snažíte sa pred všetkým utiecť a utápate sa v alkohole alebo sa prejedáte, pravdepodobne sa jedná o väčší problém, než je len pochmúrna nálada.
Ak sa jedná o niečo väčšie, zistite, čo to je
Existuje veľa dôvodov, prečo sa môžete cítiť doslova „na dne“. Môže to byť strata cieľov a motivácie, pocit, že nenapredujete alebo dlhodobé preťaženie v práci. Odhaľte príčinu a následne začnite problém riešiť. Doprajte si na istý čas viac voľného času a robte to, čo vás úprimne baví.
Zistite, prečo máte problém dostať sa späť na správnu cestu
Čo vám bráni v tom, aby ste sa opäť cítili spokojne? Je dôvodom neschopnosť sústrediť sa na jednu úlohu (krátkodobý problém)?
Alebo už dlhší čas nedokážete nájsť zmysel svojej práce a nemáte ciele, do ktorých by sa oplatilo vkladať snahu (dlhodobý problém)?
Len ak správne pomenujete, čo vám bráni v rozvoji, dokážete nájsť správne riešenie.
Nedovoľte, aby vás mozog zlákal na nesprávnu cestu
Keď sa stretnete s nepríjemnosťami, váš mozog sa vás bude snažiť chrániť a automaticky vašu pozornosť odláka od negativity. Musíte sa naučiť, ako tieto podvedomé myšlienkové pochody rozpoznať a nepodľahnúť im.
Áno, chvíľa strávená na sociálnych sieťach, jedna krátka hra na počítači, pár pohárikov alkoholu alebo kúsok čokolády nemusia byť zlé, ale všetko treba robiť s mierou.
Uistite sa, že tieto veci slúžia len ako chvíľkové rozptýlenie a nie ako možnosť úniku pred životom a povinnosťami.
Pripravte si zoznam prvej pomoci na zlý deň
Len vy viete, čo vám dokáže spraviť radosť a akými užitočnými aktivitami viete zlepšiť svoju náladu. Keďže počas zlého dňa vás bude mozog podvedome ťahať k neproduktívnym činnostiam, je dobré, aby ste mali pripravený zoznam prospešných aktivít.
Môže zahŕňať cvičenie, meditáciu, stretnutie s dobrým kamarátom/kamarátkou, prechádzku v lese, čítanie knihy alebo počúvanie obľúbeného podcastu.
Pod tieto aktivity si napíšte zoznam dôvodov, prečo ste šťastní – či už sa jedná o krátkodobé alebo dlhodobé šťastie. Keď príde zlý deň, vytiahnete zoznam, vyberiete si jednu aktivitu, prečítate si dôvody na radosť a hneď bude svet krajší.
Pripomeňte si, kam smerujete
Existuje viacero možností, ako si ujasniť, kam sa uberá váš život. Môžete si spísať plán s konkrétnymi krokmi, ktoré sú potrebné na dosiahnutie cieľa, alebo si vytlačte obrázok vášho sna (luxusný dom, auto, šťastná rodina..), na ktorom dennodenne pracujete.
V každom prípade, už len krátky pohľad na dlhodobý cieľ vám dokáže dodať motiváciu potrebnú na prekonanie zlého dňa.
Jedna snehová vločka nemusí spôsobiť lavínu
Sneh sa v tomto prípade výborné hodí na prirovnanie k zlému dňu. Aj váš zlý deň sa pravdepodobne začal nejakou maličkosťou: zabudli ste si doma kľúče, alebo vám kolega obsadil miesto na parkovisku.
So snehovou vločkou máte dve možnosti – buď ju necháte samostatne padnúť a roztopiť sa, alebo jej dovolíte nabaliť na seba ďalšie vločky a tým spustíte lavínu. Ak vás jedna maličkosť rozhodí natoľko, že celý deň sa nad ňou budete zamýšľať, oveľa jednoduchšie sa dostanete do väčších problémov. Ak ale nad malým problémom iba mávnete rukou a budete v dobrej nálade pokračovať ďalej, celý deň sa bude vyvíjať v pozitívnej atmosfére.
Vytvorte si reštartovací rituál
Podobne ako strečing po cvičení, ktorý dá svalom signál, že skončila námaha a začala regenerácia, aj niektoré aktivity môžu mať rovnaký efekt na psychiku.
Vytvorte si po práci rituál, ktorý síce nepotrvá dlho, no pre mozog bude znamenať jasný signál na „prepnutie“ do voľnočasového režimu.
Začnite deň úspechom
Vyberte si jeden malý, ale pozitívny návyk, ktorý by ste si radi osvojili. Každé ráno hneď po zobudení danú vec urobte.
Chcete čítať viac kníh? Každé ráno prečítajte aspoň 5 strán.
Chcete viac cvičiť? Urobte 20 drepov a 20 klikov.
Alebo si len upracte periny.
Nezáleží na tom, čo to bude, mozog vás odmení dobrým pocitom aj za úplnú maličkosť, ktorú sa vám podarí splniť.
Nevynechávajte cvičenie
Nech už máte akokoľvek zlý deň, donúťte sa k cvičeniu, prípadne si choďte zabehať. Športová aktivita vyplavuje endorfíny, hormóny šťastia, a práve to počas zlého dňa potrebujete.
Opadne z vás frustrácia, ktorá sa na vás celý deň lepila a po skončení sa budete cítiť ako úplne iný človek.
Spracované podľa informácií motivationgrid.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu