Milionár ľutuje, že svoje deti nenaučil týchto 6 finančných lekcií

Pokiaľ naše deti nevzdelávame o finančnej gramotnosti už v ranom veku, pravdepodobne sa v dospelosti dopustia veľkých finančných chýb. Ako píše Michael Yardney, dnes vo veku 67 rokov ľutuje, že nepracoval na finančnej gramotnosti svojich detí (čo je celkom irónia, nakoľko sa celá jeho kariéra točila okolo osobných financií).

Píše Michael:

Všetky moje deti sú už dospelé a majú vlastné deti. Ale keby som sa mohol vrátiť v čase, toto sú lekcie, ktoré by som im vštepoval už od detstva:

1. Budete musieť nejaký čas počkať, kým si kúpite vytúženú vec

Deti by sa mali naučiť, že ak niečo naozaj chcú, mali by počkať, kým si nasporia dostatok peňazí a mohli si to kúpiť samy. Problém je v tom, že všetci chceme pre svoje deti to najlepšie a preto je bežnou pascou rodičov dať svojim deťom všetko, pretože majú pocit, že práve to im v detstve chýbalo.

Trampolína na dvore? Kúpili sme.

Úplne nové oblečenie každú sezónu? Samozrejmosť.

Každý víkend nová hračka? Vybavené.

Ak je to aj váš štýl, výsledkom môže byť dieťa s netrpezlivým postojom, zameraným na okamžité uspokojenie svojich potrieb.

Trpezlivosť je kľúčová. Namiesto toho, aby ste svojmu dieťaťu okamžite kúpili hračku za 20 dolárov, nechajte ho ušetriť si 5 dolárov týždenne počas jedného mesiaca. Túto hračku si bude potom vážiť a to dokonca oveľa viac, pretože tvrdo pracovalo, aby si ju zaslúžilo.

2. Nie je víťazom ten, kto má najviac hračiek

Každý z nás má rád rôzne pekné veci, no očakávania sú veľkým nepriateľom hospodárenia s peniazmi. Často v časopisoch či na sociálnych sieťach vidíme, v akom luxuse si nažívajú iní ľudia. Ich životný štýl je vyzdvihovaný a propagovaný, kvôli čomu si mnohí z nás myslia, že život je o neustálej tvrdej práci – len preto, aby sme mohli byť jedným z tých, ktorí „majú viac“.

Ale veľký majetok nie je zárukou bohatstva v živote. Sú to skúsenosti a ľudia – to sú veci, ktoré si za peniaze nekúpite a ktoré vás robia skutočne bohatými. V mojej mysli je „skutočné bohatstvo“ to, čo vám zostane, ak stratíte všetky svoje peniaze a majetok.

3. Čím skôr si začnete sporiť, tým rýchlejšie môžu vaše peniaze rásť kumulatívne

Využitie zloženého úročenia na rast vášho bohatstva závisí nielen od faktoru peňazí – závisí od času. Ak máme dostatok času, zložené úročenie (čiže keď získavate úroky z ušetrených peňazí aj z úrokov, ktoré ste predtým zarobili) je také efektívne, že ho Albert Einstein nazval najsilnejšou silou vo vesmíre. Keď povzbudíte vaše deti, aby začali so sporením a investovaním čo najskôr, s väčšou pravdepodobnosťou si zabezpečia solídnu finančnú budúcnosť.

4. Viac sa zamerajte na pasívny príjem

Nie všetky príjmy sú rovnaké. Niektoré sú lineárne a niektoré pasívne. Lineárny príjem je príjmom, ktorý získate zo zamestnania. Môžete pracovať za hodinovú sadzbu a dostávať zaplatené každý druhý týždeň za odpracované hodiny. Jednoduché. Ak neprídete do práce, nedostanete zaplatené.

Pasívny príjem je typom príjmu, pri ktorom síce pracujete iba raz, no stále dostávate výplatu za prácu, ktorú už nevykonávate. Spôsob, ako sa stať bohatým, je mať pasívny príjem, či už chodíte do práce alebo nie.

Investori do nehnuteľností uvažujú takto: Spočiatku pracujú dlhé hodiny, ušetria si zálohu a potom ju investujú. Následne ich peniaze začínajú pracovať len pre nich a neustále im „pasívne“ prinášajú solídne investičné výnosy vo forme rastu kapitálu a výnosov z prenájmu.

5. Dnešný dlh sa rovná zajtrajšej biede

Keď sme mladí, máme tendenciu premýšľať o tom, čo nás urobí šťastnými dnes, nie zajtra alebo o 10 rokov. Žiaľ, práve to vedie mnohých ľudí k zadlžovaniu sa, napríklad aj cez kreditné karty.

Naučte svoje deti, že dnešný dlh ich pripraví o zajtrajší zárobok, pretože utratia peniaze, ktoré ešte nemajú. Keď obmedzíme dlhové záväzky v mladšom veku, v budúcnosti získame väčšiu kontrolu nad svojimi osobnými financiami.

6. Šťastie sa získava tvrdou prácou

Mnohí z nás radi pripisujú úspech iných ku „šťastiu“. Možno boli títo úspešní ľudia „v správnom čase na správnom mieste“ alebo možno „poznali tú správnu osobu“. Ale skutočne úspešní ľudia podnikli naozaj ťažké kroky, aby dosiahli vrchol svojho odboru alebo každodenného úsilia.

Spracované podľa cnbc.com

Komentáre