5 rokov analyzoval milionárov a zistil, že za bohatstvom stoja 2 veci

Milionár si užíva výhľad

Thomas Corley je známy tým, že počas piatich rokov spravil rozhovor s 233 dolárovými milionármi (177 z nich boli self-made milionári). Ako píše vo svojom článku, zistil, že stať sa bohatým a zostať bohatým je založené na dvoch krokoch:

1. Nahromadenie bohatstva
2. Udržanie bohatstva, ktoré ste nahromadili

Aby si dosiahol bohatstvo, potrebuješ si vytvoriť špecifické návyky. Corley počas rozhovorov s týmito ľuďmi zistil, že spoločné majú nasledovné zvyky.

Získanie bohatstva

1. Neustály osobný rozvoj – sebavzdelávanie je typickým znakom self-made milionárov. Aspoň 30 minút denne venujú čítaniu, aby načerpali nové vedomosti.

2. Vytvorenie cieľov okolo svojich snov – každý má sny, no milionári z nich spravili konkrétne a merateľné ciele. Premýšľajte o každom sne ako o malých rebríčkoch, ktoré vedú k veľkému rebríku. Váš ideálny život sa realizuje, keď sa dostanete  na vrchol veľkého rebríka.

3. Šetrenie – 94% analyzovaných milionárov si ušetrilo 20% a viac príjmov, a to už mnoho rokov predtým, než sa stali bohatými. Úspory následne premenili na aktíva, ktoré im prinášali príjem v podobe dividend či úrokov.

Čítaj: Začni šetriť ako pán. Aplikuj pravidlo 50/20/30

4. Posúdenie možných rizík – títo ľudia nevsádzajú všetko na jednu kartu a pred novým projektom a investíciou poriadne zvážia všetky možné benefity a straty.

5. Optimizmus – 71% self-made milionárov si v živote udržiavalo optimistický prístup. Svojim optimizmom nakazili každého okolo seba a stali sa magnetom pre ostatných úspešne zmýšľajúcich ľudí.

6. Otvorenosť – buďte otvorený novým myšlienkam a spôsobom. To, ako pristupujete k úlohám, je rozhodujúce pre váš rast.

7. Dokončenie toho, čo začnete – self-made milionári to nevzdávajú a budú na cieľoch pracovať dovtedy, kým sa im to nepodarí alebo kým nezomrú. 80% z nich sa upriamilo na dosiahnutie určitého cieľa a 55% strávilo prácou rok a viac na jednom cieli.

Udržanie bohatstva

Corley však tvrdí, že akumulovanie bohatstva je iba jednou stranou rovnice. Mimoriadne dôležité je udržať si nahromadené bohatstvo. Aj tu Corley spozoroval špecifické návyky:

1. Peniaze pracujú pre nich – majetok, ktorý získali, nechávajú pracovať pre seba. Rozumne investujú do nehnuteľností, dlhopisov a akcií a tieto investície im prinášajú ďalší príjem v podobe úrokov.

2. Odloženie časti bohatstva na odchod do dôchodku – ušetrite aspoň 10-20% svojich príjmov a vložte ich do aktív, ktorých sa nedotknete, až kým sa neodoberiete na dôchodok.

3. Sledovanie výdavkov –viete, kam odchádzajú vaše peniaze? Ak nie, mali by ste to zmeniť. Pokiaľ sledujete výdavky, získavate nad svojimi peniazmi kontrolu a viete upraviť spôsob, ako s peniazmi narábať. Pokiaľ neviete, kam vaše peniaze odchádzajú, za krátko sa vaše bohatstvo môže rozplynúť.

4. Vyhnite sa spontánnym alebo emocionálnym nákupom – nekupujte nič na základe impulzov, pretože takmer vždy ide o nesprávny nákup. Takáto emotívna kúpa už po niekoľkých týždňoch stráca svoj lesk. Peniaze tak máte v niečom, čo nepotrebujete a negeneruje vám to žiadne príjmy.

5. Držte sa pri zemi a nežite nad pomery – bez ohľadu na to, koľko miliónov sa vám podarilo zarobiť, nesnažte sa zbytočne plytvať a kupovať si veci, ktoré nepotrebujete. Nemeňte svoju životnú úroveň a naďalej žite skromný a jednoduchý život.

Nikdy nezabúdajte, že bohatstvo je proces založený na dvoch krokoch. Táto „hra“ sa nezačína a ani nekončí nadobudnutím miliónov. Musíte si udržiavať správne návyky, vďaka ktorým si bohatstvo udržíte dlhodobo.

businessinsider.com

Komentáre