Právnik s vášňou pre videohry. Príbeh miliardára, ktorý vybudoval firmu Razer

Min-Liang Tan
Min-Liang Tan (Foto: press.razer.com)

Existuje viacero miliardárov, ktorí majú za sebou zaujímavú cestu k úspechu. Jedným z nich je bývalý právnik Min-Liang Tan, ktorý stojí za jednou z najväčších značiek vo svete videohier. Ako sa z tohto singapurského právnika stal jeden z najvplyvnejších ľudí vo svete technológií? Tu je jeho príbeh.

Min-Liang Tan sa narodil 5. novembra 1977 v Singapure. Jeho otec, Tan Kim Lee, pracoval ako realitný konzultant a jeho matka, Low Ken Yin, bola ženou v domácnosti. Tan má troch súrodencov, pričom každý z nich má úspešnú kariéru: jeden je vedcom, ďalší lekárom a posledný je renomovaným právnikom.

Hneď po tom, ako Tan vyštudoval Právnickú fakultu, začal pracovať ako advokát, no rýchlo zistil, že jeho vášeň a záujmy smerujú k iným oblastiam. Keďže bol od mala veľkým fanúšikom videohier, učaroval mu práve tento segment.

Nápad na podnikanie v tejto sfére prišiel ešte v roku 1999, keď sa stretol s budúcim spoluzakladateľom spoločnosti Razer Robertom Krakoffom. Obaja sa zaujímali o svet videohier a rozhodli sa spoločne vyvíjať prvú hernú myš na svete – Razer Boomslang. Ide o jednu z prvých myší určených špeciálne pre hráčov, pričom bola pohotovejšia a rýchlejšia, než myši, ktoré vtedy vyrábali iné firmy. V tom čase bol Tan ešte stále na vysokej škole.

Herná myš Razer Boomslang

Nakoniec obaja v roku 2005 založili spoločnosť Razer, ktorá nevyvíja videohry, ale špecializuje sa na herný hardvér. Tan je dnes spoluzakladateľom, generálnym aj kreatívnym riaditeľom globálneho giganta v hernom priemysle. Práve jeho firma Razer je jednou z mála spoločností, ktorým sa darilo prosperovať v podnikateľskom prostredí zmietanom rôznymi krízami.

Spoločnosť postupne získavala kapitál od mnohých investorov a začala vyrábať ďalší herný hardvér, ako sú herné klávesnice a rôzne periférne zariadenia. V roku 2015 Razer odkúpil softvérovú divíziu videohernej spoločnosti Ouya, o rok neskôr získal THX a v roku 2017 prevzal spoločnosť Nextbit.

Min-Liang Tan (Foto: press.razer.com)

V roku 2017 spoločnosť vstúpila na burzu (tzv. IPO) v Hong Kongu, pričom to bolo druhé najúspešnejšie IPO roku 2017 na burze cenných papierov v Hongkongu. V tom istom roku spoločnosť uviedla na trh svoj prvý smartfón s názvom Razer Phone.

Tan je známy svojou oddanosťou a angažovanosťou v komunite hráčov. Pravidelne sa zúčastňuje herných podujatí a poskytuje podporu a spätnú väzbu hráčom prostredníctvom sociálnych médií.

45-ročný Tan v súčasnosti žije v Singapure vo svojom rodinnom dome so svojimi rodičmi. Stále však cestuje tam a späť zo Singapuru do San Francisca, kde je jedno zo sídiel jeho firmy. Mnohí Singapurčania ho považujú za svoj idol a ľudia si dokonca dávajú tetovať logo jeho spoločnosti.

Podľa magazínu Forbes sa dnes hodnota jeho majetku odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

Komentáre