Šéf Apple vysvetľuje, prečo nepotrebujete vysokoškolský titul, aby ste boli úspešný

Tim Cook
Tim Cook (Foto: Flickr)

Kým vysokoškolský titul sa stal požiadavkou pre mnoho pracovných miest v Spojených štátoch (dokonca aj pre pozície, ktoré to predtým nevyžadovali), šéf Apple Tim Cook má na to iný pohľad.

Podľa Cooka existujú určité zručnosti, ktoré študenti nemusia získať na vysokej škole, napr. programovanie.

Podľa neho existuje nesúlad medzi zručnosťami, ktoré študenti získavajú na vysokých školách a zručnosťami, ktoré firmy považujú za potrebné. A práve programovanie sa v tomto smere javí ako kľúčové, uviedol Cook.

Podľa šéfa Apple by sa v USA malo požadovať, aby každé dieťa predtým, ako dokončí strednú školu, dosiahlo aspoň nejakú úroveň vzdelania v oblasti programovania. Samotná firma Apple už v tomto smere podnikla konkrétne kroky, keď v roku v 2016 spustila svoj program Everyone Can Code, čo je učebný plán, ktorý má programovanie priblížiť už deťom v materskej škôlke.

Apple je jednou z niekoľkých spoločností, ktoré pre určité pracovné miesta nevyžadujú vysokoškolský diplom. Medzi tieto firmy patrí aj Google, IBM či Bank of America.

„Nikdy sme si nemysleli, že vysokoškolský diplom je vec, ktorú človek musí dosiahnuť. Vždy sme sa snažili rozširovať naše obzory,“ povedal Cook. Podľa neho programátori nepotrebujú podporu univerzity, aby dokázali vytvoriť niečo komerčne hodnotné, napríklad mobilnú aplikáciu.

Ani spoluzakladatelia Apple, Steve Jobs a Steve Wozniak nemali vysokoškolské vzdelanie, keď v garáži rodičov rozbiehali technologickú firmu, ktorá dnes patrí k najcennejším spoločnostiam na svete.

Komentáre