Warren Buffett: Keď rodičia vzdelávajú deti o peniazoch, robia túto veľkú chybu

Warren Buffett (Flickr)

Ak niekto naozaj rozumie peniazom a svetu financií, tak je to práve Warren Buffett. Ide o legendárneho investora a riaditeľa investičného holdingu Berkshire Hathaway. Je známe, že už v skorom veku vedel, ako zarobiť peniaze. Napríklad ako 6-ročný kupoval väčšie balenia fliaš Coca-coly a so ziskom ich predával susedom.

„Mojou veľkou inšpiráciou bol môj otec,“ povedal Buffett v rozhovore pre CNBC v roku 2013. „Naučil som sa od neho niekoľko správnych návykov. Šetrenie bolo asi najväčšou lekciou, ktorú ma naučil.“

Na otázku, akú najväčšiu chybu robia rodičia pri vzdelávaní detí o peniazoch, povedal: „Niekedy rodičia čakajú, kým sa z dieťaťa stane tínedžer a až potom s ním začínajú rozprávať o tom, ako narábať s peniazmi – a pritom môžu začať už v škôlkarskom veku,“ dodáva miliardár.

Čas hrá dôležitú úlohu

Podľa štúdie z Cambridgskej univerzity je dieťa schopné pochopiť základné koncepty spojené s financiami už vo veku 3-4 rokov. Do 7 rokov života už väčšina detí začína vnímať aj rôzne návyky súvisiace s finančnou budúcnosťou (šetrenie, investovanie…).

„Väčšina rodičov si uvedomuje, že je dôležité dieťa učiť, ako sa správať k peniazom,“ hovorí Buffett. Avšak je rozdiel medzi uvedomením si a praxou.

Podľa prieskumu z roku 2018 od T. Rowe Price sa iba 4% opýtaných rodičov rozprávali so svojimi deťmi o financiách do veku 5 rokov. 30% na túto tému diskutovalo so svojimi deťmi do veku 15 rokov a až v 14% prípadov priznali, že peniaze so svojimi deťmi v rozhovoroch nepreberali vôbec.

Čo učil Buffett svoje vlastné deti?

V roku 2011 sa Warren Buffett zapojil do tvorby animovaného seriálu s názvom Secret Millionaire’s Club, ktorý má 26 častí a v každej sa deti môžu dozvedieť niečo o narábaní s financiami. „Svoje deti som učil presne to, čo sa dozvie divák Secret Millionaire’s Club,“ uviedol Buffett. „Sú to jednoduché lekcie o podnikaní aj živote.“

Tu sú štyri dôležité myšlienky zo spomínaného seriálu:

1. Ako rozmýšľať flexibilne

Cieľom tejto lekcie je vysvetliť deťom, že aj keď sa niečo nepodarí na prvý pokus, netreba sa vzdávať. Schopnosť rozmýšľať kreatívne a netradične bude pre dieťa v budúcnosti obrovskou výhodou, ktorá mu umožní lepšie riešiť problémy.

2. Ako začať šetriť

Ako raz povedal Benjamin Franklin, „ušetrený cent je zarobený cent.“ Presne túto myšlienku sa snaží v jednej z častí seriálu odovzdať detským divákom aj Warren Buffett. Vysvetľuje, že pre úspešné šetrenie je dôležité rozlišovať medzi tým, čo človek chce a čo reálne potrebuje.

3. Ako rozlišovať cenu a hodnotu

Všetci sme už podľahli túžbe kúpiť si niečo len preto, že je to značkové. V dnešnom svete môže byť náročné nájsť napríklad oblečenie, ktoré sa predáva za cenu zodpovedajúcu jeho skutočnej hodnote. Práve preto sa Buffett snaží deťom vysvetliť, ako si dať pozor na triky obchodníkov a ako odhadnúť reálnu hodnotu výrobku.

4. Ako robiť dobré rozhodnutia

Čím skôr sa dieťa naučí, že dnešné rozhodnutie ovplyvní jeho zajtrajší život, tým lepšie. Vďaka tomu nebude brať rozhodnutia na ľahkú váhu a dokáže rozlíšiť, ktorým z nich treba venovať viac pozornosti.

Nikdy nie je príliš skoro

Budovanie zdravých návykov v oblasti narábania s peniazmi je pre budúcnosť vášho dieťaťa veľmi dôležitá vec. „Nikdy nie je príliš skoro,“ povedal Warren Buffett v rozhovore pre Yahoo Finance.

„Či už ide o hodnotu jedného doláru, rozdiely medzi túžbami a potrebami, alebo význam šetrenia – to všetko sú koncepty, s ktorými sa dieťa stretáva už v mladom veku. Preto je dôležité mu ich čo najskôr vysvetliť zrozumiteľný spôsobom.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre