Za pár dní prišiel o 22 miliárd dolárov. Najbohatší muž v Ázii zažíva turbulentné časy

Indický miliardár a najbohatší človek v Ázii Gautam Adani vypadol z prvej päťky najbohatších ľudí sveta. Miliardár v súčasnosti čelí azda najväčšej výzve vo svojej kariére po tom, ako sa po správe investičnej spoločnosti Hindenburg Research výrazne prepadli akcie jeho firiem.

Americká investičná a analytická firma Hindenburg vo svojej správe tvrdí, že indický konglomerát Adani Group manipuluje s cenami svojich akcií a dopúšťa sa účtovných podvodov. Po správe sa tak na Adaniho impérium vrhli „shortselleri“, čo sú investori, ktorí vsádzajú na pokles akcií. V piatok akcie firmy Adani Enterprises stratili viac ako 18 % a akcie spoločností Adani Total Gas, Adani Green Energy a Adani Transmission sa prepadli o maximálnych 20 % (ide o limit, pod ktorý už cena za jeden deň nemôže na burze viac klesnúť ). Výpredaje na akciovom trhu vymazali z trhovej hodnoty Adaniho impéria približne 50 miliárd dolárov.

Graf: Vývoj akcií spoločnosti Adani Enterprises

Podľa magazínu Forbes sa aktuálna hodnota majetku Gautama Adaniho odhaduje na 96,6 miliardy dolárov, čo je pokles o 22 miliárd dolárov. Napriek tomuto výraznému prepadu je Adani naďalej najbohatším človekom v Ázii pred ďalším indickým miliardárom Mukeshom Ambanim, ktorého hodnota majetku sa odhaduje na 83,6 mld. dolárov.

Adani správu spoločnosti Hindenburg označil za kombináciu selektívnych dezinformácií a nepodložených obvinení a tvrdí, že proti skupine aktivistov zvažuje právne kroky. Spoločnosť Hindenburg Research vznikla v roku 2017 a založil ju obchodník Nathan Anderson. Označovaná je aj ako „short seller“, čo sú firmy, ktoré sa snažia zarobiť na poklese akcií.

Zverejnenie správy a pád akcií prichádza v citlivom čase, nakoľko Adani chce v piatok spustiť predaj ďalších akcií. Vlajková loď Adani Enterprises chce plánovanou emisiou získať 2,4 miliardy dolárov a dokázať, že firma vie prilákať medzinárodných investorov.

Komentáre