Miliardár Mark Cuban: Za svoj prvý milión vďačím tejto knihe

Mark Cuban (cnbc)

Odhaduje sa, že americký miliardár Mark Cuban dnes drží majetok v hodnote 4,1 miliardy dolárov. Majiteľ basketbalového tímu Dallas Mavericks uskutočnil niekoľko výhodných investícií a tiež sa mu podarilo predať firmu Broadcast.com za niekoľko miliárd v roku 1999.

Avšak, predtým, ako pokoril míľnik 1 miliarda dolárov, musel najprv zarobiť 1 milión. V rozhovore pre Money Magazine prezradil, že za prvý milión vďačí knihe „How to Retire by the Age of 35“ (Ako odísť z práce pred dosiahnutím 35 rokov), ktorú napísal Paul Terhorst.

Táto kniha vyšla už v roku 1988 a aj keď sa v pár recenziách kritizuje, že niektoré rady v nej už neplatia, stále sa v nej nájde veľa užitočných informácií.

Terhorst vysvetľuje jednoduchú stratégiu. Znížte svoje výdavky a skúste žiť z množstva peňazí, ktoré je oveľa menšie ako vaše príjmy. Zvyšok rozumne investujte.

Vyhnite sa nakupovaniu vecí, do ktorých ľudia často zbytočne investujú – veľkým domom, predraženým autám a každodennému jedeniu v reštauráciách. V knihe sa autor snaží priviesť čitateľa k tomu, aby žil z 50 dolárov denne.

„Pointou celej knihy bolo, že ak dokážete našetriť $1 milión a žiť ako študent, časom sa stanete milionárom a viete z práce odísť skôr,“ povedal Cuban pre Money Magazine.

A presne týmto sa Cuban riadil v začiatkoch kariéry. Prekvapilo by vás, čoho bol človek, ktorý dnes drží majetok za 4 mld. USD, schopný, keď mal 20 rokov. Aby ušetril, býval s piatimi spolubývajúcimi, jedol cestoviny so syrom a jazdil v obúchanom aute okolo obrovských domov, na ktoré ani náhodou nemal peniaze.

„Mal som Fiat X1/9 s dierou v podlahe. Bolo to moje rozhodnutie. Bol som odhodlaný ušetriť dostatok peňazí, aby som mohol čo najskôr skončiť s prácou,“ povedal. V tom čase to vraj nerobil preto, aby bol „super bohatý.“ Ako dodal, chcel mať financie na cestovanie, zábavu a oslavy ako „rocková hviezda.“

Cuban v rozhovore pre Money Magazine uviedol, že prečítanie Terhorstovej knihy ho naučilo, ako sa zodpovedne správať v oblasti spravovania vlastných peňazí. To bola najdôležitejšia lekcia, vďaka ktorej sa z milionára posunul až na miliardára.

Podľa informácií inc.com

Komentáre