Spánkový návyk, ktorý spája Jeffa Bezosa, Billa Gatesa či Ariannu Huffington

Jeff Bezos a Bill Gates
Jeff Bezos a Bill Gates (Foto: Flickr)

Podnikatelia a lídri ako Jeff Bezos, Satya Nadella či Bill Gates majú mimoriadne nabitý pracovný program. Avšak na rozdiel od tých manažérov, ktorí sa „chvália“ iba 4-hodinovým spánkom, oni sa snažia o dôkladný nočný odpočinok.

Ako uvádza server CNBC, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos si potrpí na to, aby mal každú noc dostatok spánku. „Osem hodín spánku pre mňa znamená obrovský rozdiel a snažím sa, aby to bolo mojou prioritou,“ uviedol pre Thrive Global. „Pre mňa je to potrebné množstvo na to, aby som sa cítil plný energie a nadšenia.“ Primeraný nočný odpočinok mu nielenže dodáva energiu do ďalšieho dňa, ale pomáha mu prijímať aj bystré a premyslené rozhodnutia.

Miliardár Bill Gates v roku 1997 napísal, že závidí ľuďom, ktorí dokážu fungovať po troch alebo štyroch hodinách spánku. Odvtedy ale zmenil názor a priznáva, že hoci dokáže predniesť prejav aj bez dlhého spánku, ak nie je dobre oddýchnutý, nedokáže tvorivo myslieť. „Rád spím sedem hodín denne, pretože toľko potrebujem, aby som zostal bystrý, kreatívny a optimistický,“ prezradil zakladateľ Microsoftu.

O dôležitosti kvalitného spánku hovorí aj podnikateľka Arianna Huffington. Po tom, čo pred 10 rokmi skolabovala z vyčerpania a zlomila si lícnu kosť, si uvedomila, že musí vo svojom živote urobiť niekoľko zmien. Zakladateľka Huffington Post začala skúmať prepojenie spánku a produktivity a dokonca na túto tému napísala knihy.

Arianna Huffington (Foto: Flickr)

Aj generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella sa snaží o dostatočný a kvalitný spánok. V roku 2015 v rozhovore pre televíziu ABC prezradil, že vstáva o siedmej ráno a spí 8 hodín denne. Hoci sa niekomu môže zdať budenie o siedmej ráno ako skoré vstávanie, v porovnaní s niektorými jeho kolegami zo Silicon Valley ide o zhovievavý čas. Napr. generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook je známy tým, že vstáva už o 3:45.

Aj výskumy potvrdzujú, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje schopnosť jasne premýšľať a udržať si koncentráciu. Už po týždni nedostatočného spánku sa spomaľuje rýchlosť myslenia. Ľudia, ktorí trpia spánkovým deficitom, podávajú horšie výkony v úlohách vyžadujúcich rýchle reakcie a zameranie na viacero činností naraz.

Nedostatok spánku taktiež zhoršuje úsudok, čím zvyšuje riziko prijatia nesprávnych rozhodnutí, pretože človek sa dokáže sústrediť len na želaný výsledok, nie na možné následky. Navyše, človek, ktorý sa každú noc dostatočne vyspí, dokáže lepšie zvládať stres. Kvalitný spánok tiež môže zmierniť úzkosť, depresiu a iné duševné poruchy súvisiace so stresom.

Zdroje: cnbc.com; autor

Komentáre