7 denných návykov, vďaka ktorým budete múdrejší

Získavanie nových vedomostí si vyžaduje čas. Každý z nás sa môže rozvíjať, no len niektorí s tým naozaj aj začnú. Inteligencia sa rozvíja celý život, takže na vzdelávanie nie je nikdy neskoro.

Je jasné, že človek sa nedokáže naučiť všetko, čo by chcel, v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Treba sa sústrediť na malé kroky, ktoré vás neskôr privedú k veľkému množstvu vedomostí.

Aké každodenné návyky vedú k tomu, aby sa človek stal múdrejším?

Začnite sa o všetko zaujímať

Niektorí ľudia sú prirodzene viac zvedaví než ostatní. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, určite by ste sa nemali prestať vzdelávať v škole. Rozvíjajte svoje vedomosti v každej možnej chvíli. Najlepší spôsob, ako na to, je pomerne jednoduchý – zamýšľajte sa nad všetkým okolo seba.

Samozrejme, najjednoduchšie je informácie z okolia iba prijímať, no tento prístup nerozvíja vašu myseľ. Spochybňujte všetky fakty, na ktoré natrafíte a pýtajte sa otázky. Práve vďaka otázkam môžete objaviť odpovede a tie postupne rozšíria vaše vedomosti.

Skúšajte nové veci

K tomuto tipu sa výborne hodí krátky príbeh zo života Steva Jobsa. Keď opustil Reed College, mal veľa voľného času a náhodou navštívil kurz kaligrafie. Síce ho to zaujalo, no v danom čase mu to prišlo absolútne nepotrebné, jednoducho iba zabíjal čas.

Avšak keď založil Apple a vyvíjal počítač Macintosh, využil vedomosti práve z tohto kurzu. Práve vďaka tomu to bol prvý počítač s krásnou typografiou.

Niekedy sa jednoducho oplatí vyjsť z komfortnej zóny a vyskúšať niečo nové. Môžete začať úplnými maličkosťami – napríklad choďte do práce inou cestou, alebo zmeňte jedlo, ktoré si bežne dávate na raňajky. Postupne sa prepracujete k veciam, ako bol napríklad kurz kaligrafie u Jobsa.

Pozrite sa na svet aj iným pohľadom

Začnite sa úprimne zaujímať o iné kultúry, jazyky alebo zvyky v ostatných krajinách. Spoznávanie nových kultúr prospieva vašim myšlienkam, takže sa na rôzne problémy dokážete pozrieť z viacerých pohľadov.

Nebojte sa čítať o témach, ktoré vás predtým nezaujímali. Dozviete sa obrovské množstvo informácií, z ktorých vás mnohé zaujmú a využijete ich v živote. Tiež sa nevyhýbajte rozhovorom s ostatnými ľuďmi – každý človek vás môže obohatiť o nové informácie a poznatky.

Urobte si poriadok vo vedomostiach

So vzdelaním prichádza množstvo nových informácií, s ktorými budete môcť pracovať. Avšak využívať vedomosti, v ktorých máte zmätok, je veľmi zložité.

Dva najlepšie spôsoby, ako v nich spraviť poriadok a navzájom ich prepojiť, sú písanie a vysvetľovanie inému človeku. Nie vždy sa nájde niekto, koho budú úprimne zaujímať vaše nové záujmy. Preto je dobré začať o nich písať. Jednou z možností je denník, do ktorého si budete pravidelne spisovať nové veci, ktoré ste sa naučili.

Niekomu zase môže vyhovovať vedenie blogu. Založenie blogu je v dnešnej dobe bezplatné, jednoduché a navyše si s ním môžete časom zarábať.

Vzdelávajte sa. Neustále

Či už ste študent na vysokej škole, zamestnanec alebo dôchodca, jeden človek vás môže vzdelávať neustále – vy sami.

Nespoliehajte sa na to, že v živote vám budú stačiť vedomosti získané od iných ľudí. Namiesto toho aktívne vyhľadávajte nové informácie. V dnešnej dobe je vďaka internetu možné vzdelávať sa vo všetkých oblastiach bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Využite to vo svoj prospech a nespomaľujte sa zbytočne na ceste za vedomosťami.

PS: Začať môžeš s mojou viac než 200-stranovou e-knihou “Ako zarábať ONLINE”. Využi zvýhodnenú ponuku. Pozri viac tu.

Cvičenie zvedavosti

Napíšte si 50 otázok, ktoré vás zaujímajú. Ak neviete vymyslieť 50, stačí 30. Na tématike otázok nezáleží – môže to byť čokoľvek od kariérneho rozvoja až po kvantovú fyziku.

Neprestávajte, kým nemáte požadovaný počet. Po spísaní otázok si ich postupne znovu prečítajte. Vidíte v nich nejaké prevládajúce témy? Ak áno, začnite sa vzdelávať práve v oblastiach, ktoré na zozname otázok dominovali.

Pointou tohto cvičenia je zistiť, čo vás úprimne zaujíma. Totižto práve v tých oblastiach si budete získavanie nových vedomostí najviac užívať.

Akceptujte vášho vnútorného génia

Buďte produktívni. Zmeňte niečo na tomto svete. Porušujte pravidlá a tradície. Pýtajte sa veľa otázok. Zabávajte sa. Milujte život. Začnite, konajte, tvorte.

Niekedy prídu úspechy, niekedy sa stretnete so zlyhaniami. V každom prípade ste vždy urobili krok vpred – a presne to géniovia robia. Byť géniom nie je o genetike, je to o nastavení mysle, pracovitosti, dôvere v seba samého, sústredení sa a vytrvalosti.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre