Chcete byť múdrejší? Osvojte si týchto 7 jednoduchých návykov

čítanie novín

Získavanie nových vedomostí si vyžaduje čas. Všetci sa môžeme rozvíjať, no nie každý s tým nakoniec aj začne. Dobrou správou je, že vzdelávanie je celoživotný projekt a na začatie nie je nikdy neskoro. Treba sa zamerať na menšie kroky, ktoré vás postupne privedú k veľkému množstvu vedomostí. Ako na to? Skúste aplikovať nasledovné každodenné návyky:

Začnite sa o všetko zaujímať

Rozvíjajte svoje vedomosti v každej možnej chvíli. Najlepší spôsob, ako na to, je pomerne jednoduchý – zamýšľajte sa nad všetkým okolo seba. Najjednoduchšie je informácie z okolia iba prijímať, no tento prístup nerozvíja vašu myseľ. Spochybňujte preto všetky fakty, na ktoré natrafíte a klaďte si otázky. Vďaka tomu dokážete prísť na rôzne odpovede, ktoré následne rozšíria vaše celkové vedomosti.

Skúšajte nové veci

K tomuto bodu sa výborne hodí krátky príbeh zo života zakladateľa Apple Steva Jobsa. Keď opustil Reed College, mal množstvo voľného času a náhodou navštívil kurz kaligrafie. Síce ho tento kurz zaujal, v danom čase mu prišiel absolútne nepotrebný, jednoducho len zabíjal čas. Avšak keď založil Apple a pracoval na vývoji počítača Macintosh, využil vedomosti práve z tohto kurzu. Nebyť týchto vedomostí, Macintosh by nebol prvým počítačom s krásnou typografiou.

Niekedy sa jednoducho oplatí vyjsť z komfortnej zóny a vyskúšať niečo nové. Môžete začať úplnými maličkosťami – napríklad choďte do práce inou cestou, alebo zmeňte jedlo, ktoré si bežne dávate na raňajky. Takýmto štýlom sa postupne prepracujete k veciam, ako bol napríklad kurz kaligrafie u Jobsa.

Pozrite sa na svet z inej perspektívy

Začnite sa úprimne zaujímať o iné kultúry, jazyky alebo zvyky v iných krajinách. Vďaka tomu, že začnete spoznávať nové kultúry, sa dokážete na rôzne situácie a problémy pozrieť aj z iného uhla pohľadu.

Taktiež skúste čítať o témach, ktoré vás predtým nezaujímali, či už sú to noviny, knihy alebo články na internete. Možno tak načerpáte informácie, ktoré využijete v ďalšej fáze života. Tiež sa nevyhýbajte rozhovorom s inými ľuďmi – každý človek vás môže obohatiť o nové informácie a poznatky.

Urobte si poriadok vo vedomostiach

So vzdelávaním prichádza množstvo nových informácií, s ktorými budete môcť pracovať. Avšak využívať vedomosti, v ktorých máte zmätok, je veľmi zložité.

Dva najlepšie spôsoby, ako v nich spraviť poriadok a navzájom ich prepojiť, sú písanie a vysvetľovanie inému človeku. Nie vždy sa nájde niekto, koho budú úprimne zaujímať vaše nové záujmy. Preto je dobré začať o nich písať. Jednou z možností je denník, do ktorého si budete pravidelne spisovať všetko nové, čo ste sa naučili. Niekomu zase môže vyhovovať vedenie blogu. Založenie blogu je v dnešnej dobe bezplatné, jednoduché a navyše si s ním môžete časom zarábať.

Vzdelávajte sa. Neustále

Či už ste študentom na vysokej škole, zamestnancom alebo dôchodcom, jeden človek vás môže vzdelávať neustále – vy sami. Nespoliehajte sa na to, že v živote vám budú stačiť vedomosti získané od učiteľov v škole. Namiesto toho aktívne vyhľadávajte nové informácie. V dnešnej dobe je vďaka internetu možné vzdelávať sa vo všetkých oblastiach bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Využite to vo svoj prospech.

PS: Začať môžeš s mojou viac než 200-stranovou e-knihou “Ako zarábať ONLINE”. Využi dnešnú zvýhodnenú ponuku – s kódom “DNES35” získaš zľavu 35 %. Pozri viac tu.

Cvičte svoju zvedavosť

Chyťte pero, papier a napíšte si 50 otázok, ktoré vás momentálne zaujímajú. Ak neviete vymyslieť 50, stačí 30 alebo 20. Na tématike otázok nezáleží – môže to byť čokoľvek od kariérneho rozvoja až po kvantovú fyziku. Jednoducho niečo, o čom by ste chceli vedieť viac.

Po spísaní otázok si ich postupne prejdite. Vidíte v nich nejaké prevládajúce témy? Ak áno, začnite sa vzdelávať práve v oblastiach, ktoré vo vašom zozname otázok dominovali. Pointou tohto cvičenia je zistiť, čo vás úprimne zaujíma, pretože práve v tých oblastiach si budete vzdelávanie užívať najviac.

Akceptujte vášho vnútorného génia

Buďte produktívni. Zmeňte niečo na tomto svete. Porušujte zabehnuté vzorce a tradície. Pýtajte sa veľa otázok. Zabávajte sa, milujte život. Začnite, konajte, tvorte. Niekedy prídu úspechy, niekedy sa stretnete so zlyhaniami. V každom prípade ste vždy urobili krok vpred – a presne to géniovia robia. Byť géniom nie je o genetike, je to o nastavení mysle, pracovitosti, dôvere v seba samého, sústredení sa a vytrvalosti.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre