4 dôležité biznis lekcie, ktoré vás v škole nenaučia

Zabudnite na tvrdenie, že “kto zlyháva, neuspeje”

Takto to chodí v školách, avšak nie v živote. V praxi je potvrdené, že zlyhaniami sa človek učí a v konečnom dôsledku rastie.

Príkladom je aj Arianna Huffington, ktorej knihu zamietli v 36 vydavateľstvách. Myslíte si, že to vzdala? Vôbec nie. Dnes je Huffingtonová úspešnou podnikateľkou a redaktorkou, ktorá stojí za svetoznámym spravodajským portálom Huffington Post.

“V reálnom svete sú najchytrejší tí ľudia, ktorí robia chyby a učia sa. V škole sú najchytrejší tí, ktorí chyby nerobia.” (R. Kiyosaki)

Ak si myslíte, že to stojí za to, urobte to

Školský systém diktuje, že to, čo sa učí, platí. Zo škôl tak vychádzajú študenti spútaní v osnovách a s potlačenou kreativitou. Úspešní ľudia vám ale potvrdia, že treba ísť za svojou víziou a aj keď to všeobecne neplatí, treba to vyskúšať. Jednoducho, ak si myslíte, že to stojí za to, urobte to.

Plánovať treba, ale nezabúdajte ani na “teraz”

Už keď sme na strednej škole, vštepujú do nás, aby sme mysleli na budúcnosť a začali premýšľať nad vysokou školou.

„Mysli na budúcnosť, mysli na budúcnosť..“. Jednoducho, celý školský systém je až nezdravo posadnutý budúcnosťou. Samozrejme, plánovať treba, ale nemožno prehliadať ani súčasnosť.

Aj podnikateľ Peter Drucker učí, že nie je vhodné nazerať až príliš do budúcnosti, ale prijať vhodné opatrenia už teraz: Najlepší spôsob, ako predpovedať budúcnosť, je vytvoriť ju, povedal raz Drucker.

Nie je to o sedení na stoličke

Ak ste poslušný žiak a robíte to, čo sa má, v škole vás pochvália. Je to predpríprava na posilnenie zamestnaneckej lojality – buďte lojálny, seďte na mieste niekoľko hodín a odmeníme vás. Pre skutočný úspech to však nestačí.

Nech už vám učiteľ alebo zamestnávateľ diktuje čokoľvek, je na vás, na čo sústredíte svoju pozornosť, čo sa budete učiť a akým štýlom chcete napredovať a myslieť. Môžete zostať pri starých zaprášených metódach, alebo hľadať nové spôsoby, ktoré vás dostanú úplne inam.

Komentáre