10 príbehov: narodili sa do chudoby, dnes patria medzi najbohatších na svete

Miliardár Paul DeJoria
Miliardár Paul DeJoria (Foto: Flickr)

Nemali vôbec nič, no napriek tomu dnes patria medzi najbohatších ľudí na planéte.

Život sa s nimi nemaznal už v detstve, avšak namiesto toho, aby sklonili hlavu a zmierili sa s nepriaznivými podmienkami, nasledovali svoje sny a stali sa úspešnými. Zoznámte sa s príbehmi 10 miliardárov, ktorí začínali úplne od nuly:

Guy Laliberté (1,20 mld. USD)

Predtým, ako založil svetoznámy Cirque de Soleil, bol Guy Laliberté klasickým pouličným umelcom, ktorý sa naučil hrať na akordeón, chodil na chodidlách a hltal oheň.

V roku 1984 založil vlastný cirkus a postupne ho prebudoval na celosvetovú ikonu.

Dnes má 60 rokov a podľa najnovšieho rebríčka magazínu Forbes drží majetok v odhadovanej hodnote 1,20 miliardy dolárov. Naďalej je výkonným riaditeľom (CEO) spoločnosti Cirque de Soleil.

Mohed Altrad (3,3 mld. USD)

 

Narodil sa do kočovného kmeňa v Sýrii, chudobná mladá matka bola znásilnená jeho otcom a zomrela. Altrad bol vychovaný babičkou.

Ako 17-ročný získal štipendium a s 200 frankami odišiel na univerzitu do Francúzska. Neovládal jazyk a žil z jedného jedla denne. Napriek tomu získal doktorát v informatike a pracoval pre viaceré popredné firmy.

Dnes je majiteľom firmy Groupe Altrad a hodnota jeho majetku dosahuje viac ako 3 miliardy dolárov.

Oprah Winfrey (2,6 mld. USD)

Miliardárka Oprah Winfrey
Oprah Winfrey (Foto: businessinsider.com)

Winfrey sa narodila v chudobnej rodine v Mississippi, babička ju obliekala do vreca od zemiakov, pretože nemali na oblečenie. Avšak ani to jej nezabránilo, aby získala štipendium na štátnej univerzite v Tennessee a stala sa prvým afro-americkým korešpondentom v USA vo veku 19 rokov.

V roku 1983 sa presťahovala do Chicaga aby pracovala na talk show AM, ktorá sa neskôr premenovala na “The Oprah Winfrey Show”.

Zhou Quenfei (9,3 mld. USD)

Jednoduché detstvo nemala ani Zhou Quenfei, zakladateľka spoločnosti Lens Technology. Už ako 5-ročná stratila matku a jej otec oslepol pri nehode v továrni. Od útleho veku sa tak musela naučiť, ako prežiť bez pomoci iných.

Dnes je zo Zhou najbohatšia self-made miliardárka s odhadovanou hodnotou majetku 9,3 mld. dolárov.

Ken Langone (3,7 mld. USD)

Aby si Langone mohol zaplatiť štúdium na Univerzite v Bucknell, pracoval v rôznych podivných zamestnaniach a jeho rodičia museli založiť dom.

V roku 1968 sa spojil s Rossom Perotom a založili firmu Electronic Data System. O dva roky neskôr začal spolupracovať s Bernardom Marcusom na založení spoločnosti Home Depot.

John Paul DeJoria (3,1 mld. USD)

Foto: thehustle.co

O neľahkej ceste k úspechu tohto muža si môžete prečítať aj v tomto našom článku. Už ako malý chlapec vykonával rôzne práce, aby finančne podporil svoju rodinu. Keď mal 22 rokov, opustila ho žena a nechala ho samého s 2-ročným synom. Dejoria sa v tom čase na pár dní ocitol na ulici.

Vďaka požičaným 700 dolárom sa s priateľom Paulom Mitchellom rozhodli založiť firmu a začali predávať šampón. Začiatky neboli vôbec jednoduché a v tom čase prespával aj v aute.

Shahid Khan (8,8 mld. USD)

Dnes má majetok v hodnote takmer 9 miliárd dolárov, no kedysi musel umývať riad za 1,20 USD / hodinu, aby si mohol dovoliť štúdium na univerzite.

Khan dnes vlastní Flex-N-Gate, ktorá je jednou z najväčších súkromných spoločností v USA. Okrem toho mu patrí futbalový klub Fullham a NFL tím Jacksonville Jaguars.

Jan Koum (9,9 mld. USD)

Koum sa narodil v Kyjeve na Ukrajine. Keď mal 16 rokov, odišiel spolu s matkou do Kalifornie, kde vďaka štátnej pomoci získali byt. Aby v tom čase vôbec prežili, jeho matka zametala podlahy v miestnom obchode.

Koum sa od útleho veku zaujímal o počítače a v tejto oblasti sa neustále vzdelával. V roku 2009 založil aplikáciu WhatsApp, ktorú v roku 2014 kúpil Facebook za 22 miliárd dolárov.

Leonardo Del Vecchio (16,3 mld. USD)

Matka sa o neho nemohla postarať, tak skončil v sirotinci. Neskôr pracoval v továrni, kde vyrábal formy automobilových dielov a rámy okuliarov. Pri práci dokonca nešťastne stratil časť prsta.

Keď mal Del Vecchio 23 rokov, otvoril si vlastnú firmu. Dnes je z nej svetoznámy výrobca slnečných okuliarov so značkami ako Ray-Ban a Oakley.

Sheldon Adelson (28,1 mld. USD)

Do chudobných pomerov sa narodil aj Sheldon Adelson, ktorý vyrastal v Dorchesteri v Massachusetts.

Pracovať musel už ako 12 ročný, keď začal predávať noviny. Po vyhodení zo školy City College of New York skúšal šťastie v rôznych oblastiach, napr. prevádzkoval predajné automaty, reklamu v novinách. Počas Veľkej recesie prišiel o takmer všetky peniaze, no postupne opäť zarobil. A ešte viac.

Dnes prevádzkuje Las Vegas Sands, najväčšiu kasínovú spoločnosť na svete

Komentáre